Baby-shower w Polsce zaistniało kilka lat temu. Zwyczaj ten wywodzi się z kultury anglosaskiej zapoczątkowanej już w XVIII wieku. Podczas popołudniowych spotkań przy herbatce, bliskie znajome ciężarnej obdarowywały Ją własnoręcznymi prezentami. Spotkanie to odbywało się tylko jeden raz, przed pojawieniem się dziecka.
Współczesne baby-shower diametralnie się zmieniło. Jest na tyle rozpowszechnionym świętem, jak Halloween czy Dzień zakochanych. Największą popularnością cieszy się jednak w Stanach Zjednoczonych, Francji i Anglii. Przyjęcie organizowane jest kilkukrotnie, za każdym razem w innym gronie (rodzina, przyjaciółki bądź znajomi). W Polsce zwyczaj Baby-shower nosi jeszcze jedną nazwę, jaką jest: BOCIANKOWE.
Baby-shower to forma uczczenia zbliżającego się terminu porodu w towarzystwie najbliższych osób. Celebracja polega na czerpaniu możliwych ostatnich dni, kiedy można się wyspać – analogicznie do wieczoru Panieńskiego, kiedy czci się ostatnie dni wolności przed zmianą statusu, jakim będzie za mąż pójście.
Imprezę dla przyszłej Mamy w ostatnim trymestrze ciąży, zazwyczaj organizuje Jej najbliższa przyjaciółka. Ma Ona za zadanie powiadomić kilka wspólnych koleżanek o przybyciu. Wraz z Nimi dyskretnie omawia szczegóły oraz cały przebieg tego dnia. Dla ciężarnej ma to być miła niespodzianka pod każdym względem. Dlatego też miejscem imprezy nie powinien być Jej dom. Mama ta, ma być gościem i świetnie się bawić bez zmartwień, że sprzątanie w obecnym stanie zajmie Jej kilka dni. Przyjęte zostało, że w inicjatywie organizatorki jest zapewnienie odpowiedniego miejsca do Bociankowego, i tu zwykle pozostaje nim Jej własny dom. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, świetnym rozwiązaniem będzie przygotowanie imprezy w ogrodzie lub na werandzie. Jeśli warunki nie pozwalają na urządzenie zbiorowego spotkania w domu, można wybrać się do lokalu. Właściciele są bardzo otwarci na tego typu propozycje i z pewnością ze swojej strony zaoferują dogodne rozwiązanie dla obu stron.
Najważniejszym elementem takiego spotkania przyszłej Mamy z przyjaciółkami są…. prezenty. Jak sama nazwa wskazuje: ma to być deszcz prezentów. W innych państwach naturalne jest sporządzenie listy z brakującymi elementami wyprawki przez główną bohaterkę spotkania. Choć w Polsce tego typu listy z wypisanymi życzeniami odnośnie prezentów, uznawane jest za nietaktowne, to jednak dobrze o taką listę poprosić – zaoszczędzi to wielu nietrafionych wyborów lub zdublowanego podarunku.
Charakterystycznym dla Baby-shower jest tort z pampersów, przyozdobiony maleńkimi ubrankami (kaftanik, śpiochy, czapeczka czy skarpetki), maskotką
czy ozdobnymi wstążkami. Taki tort jest bardzo prosty w wykonaniu, choć dostępne są również torty “od ręki” na portalach sprzedażowych: w zależności od jego wielkości cena waha się od 50 do 150-200 zł.
Kolejnym przydatnym a zarazem efektownym podarunkiem, jest kosz wypełniony artykułami pielęgnacyjnymi dla noworodków. Mogą się tam znaleźć maści, kremy, oliwka, szampon, zasypka, mydełko a nawet chusteczki nawilżane, płatki kosmetyczne, patyczki do uszu czy nożyczki do paznokci, aspirator do noska, termometr lub grzebyk. Samodzielne wykonanie tego prezentu jest dużo łatwiejsze i nie wymaga większego instruktażu, jak zakup poszczególnych produktów i kosza oraz zapakowanie tego wszystkiego w folię celofanową (cena jest uwarunkowana od ilości produktów ale z pewnością jest to przedział od 60 do 130 zł).
Punkty sprzedażowe akcesoriów dziecięcych, oferują szeroki asortyment ciekawych zabawek, umożliwiających rozwój umysłu od pierwszych tygodni życia. Warto odwiedzić takie sklepy i powołać się o doświadczenie osób trudniących się w doradztwie tychże zabawek. Mogą nimi być książeczki kontrastowe (koszt od 5 do 30 zł), metkowce (koszt od 13 do 25 zł), grzechotki/gryzaki (koszt od 4 do 27 zł), pluszaki z pozytywką (koszt od 20 do 70 zł), karuzele łóżeczkowe (koszt od 35 do 130 zł), zawieszki do wózka/fotelika (koszt od 17 do 60 zł).
Jeśli Nasza sytuacja materialna na to pozwala, możemy wybrać również coś z wyższej półki: leżaczek-bujaczek (koszt od 100 do 700 zł), kołyska (koszt od 170 do 600 zł), elektroniczna niania (koszt od 130 do 300 zł), detektor tętna (koszt od 100 do 350 zł), śpiworek do wózka (koszt od 150 do 300 zł).
By nadać większej atmosfery podczas świętowania zbliżającego się porodu głównej bohaterki imprezy, dobrze jest udekorować miejsce w którym ma się odbyć spotkanie kobiet. Tak, jak dekorowane są domy dyniami w czasie trwającego Halloween, bądź serduszkami i czerwonymi dodatkami dekorujemy pomieszczenia w święto Zakochanych…. tak i Baby-shower ma swoje charakterystyczne dla tej okazji dekoracje. Obowiązkowo muszą być nimi balony z motywem niemowlęcym (butelka, smoczek, wózeczek bądź bocian) uwieszone po różnych kątach pomieszczenia, kolorowe girlandy z napisem “baby-shower”, plakaty z napisami typu “loading 90%” oraz udekorowany stół kubeczkami, serwetkami i podkładkami pod talerze. Bardzo popularne stały się ozdoby na piku, które można powkładać pomiędzy przystawki. Rysunek znajdujący się na końcu patyczka powinien nawiązywać do okazji…. a więc nie może być to nic innego, jak lecący bocian trzymający w dziobie niemowlę przewiązane chustą – takie widoki z pewnością rozczulą nie jedną przyszłą Mamusię.
Należy pamiętać o urozmaiceniu czasu gościom podczas spotkania. Samo wręczenie prezentów i kobiece plotki mogą zająć, jak wiadomo całą imprezę. Ale przecież poplotkować można w każdy inny dzień. Baby-shower niech będzie od początku do samego końca jego trwania, czasem, kiedy wszystko kręci się wokół Tej najważniejszej osoby – dzidziusia będącego w brzuszku i oczywiście jego Mamy. Tak więc stworzono wiele zabaw i gier towarzyskich dla uczestniczek imprezy, nawiązujących do brzuszkowego Króla (albo Księżniczki). Warto więc pomyśleć nad taką formą rozrywki, która może wywołać nie jeden wybuch śmiechu. Przykładem zabaw są:
1) kto zna lepiej Mamę?
Zabawa polega na wypisaniu na kartkach pytań dotyczących życia osobistego przyszłej Mamy. Pytania powinny opierać się nie tylko na
temacie ciąży, dziecka i porodu ale i życia sprzed kilku lat. Zapisane karteczki należy umieścić w pojemniku, z którego każda uczestniczka będzie losowała po jednym pytaniu. W jury oczywiście jest sama Bohaterka i to Ona przyznaje punkty za prawidłowe odpowiedzi. Osoba, która zbierze największą ilość powinna otrzymać jakiś drobiazg-nagrodę.
2) jak duży jest brzuch Mamy?
Wszystkie uczestniczki otrzymują po długiej lince/sznurku i nożyczkach. Mają One za zadanie uciąć linkę takiej długości, jak wielki jest brzuch Mamy by Ją móc opasać. Osoba, która trafnie dopasuje długość linki do obwodu brzuszka – wygrywa.
3) kolorowy brzuch Mamy
Każda z uczestniczek otrzymuje kartkę i komplet flamastrów. Mają One narysować okrąg, który będzie brzuszkiem Mamy a na nim zabawną historyjkę nawiązującą do całego okresu ciąży. Wygrywa osoba, która w zabawny sposób na kilku obrazkach streści całe 9 miesięcy Bohaterki imprezy.
Rewelacyjnym pomysłem jest upamiętnienie tego dnia na fotografiach. Nie musi być to wynajęty profesjonalny fotograf a wystarczy jedynie aparat w telefonie, który z pewnością każda kobieta posiada w swojej torebce. Wspólne pozowane zdjęcia, jak i te zupełnie spontaniczne można wywołać i wkleić do księgi gości, która jest tradycją na tego typu okazjach. Uczestniczki wpisują do przygotowanej księgi swoje złote myśli dla Ciężarnej i ją przekazują, jako jeden z wielu prezentów. Jest to piękna a zarazem praktyczna pamiątka, która zawiera więcej niż tylko kartki.
Nie wszyscy jednak są zwolennikami takiego świętowania. Powszechne zabobony i przesądy nie pozwalają przyszłej Mamie cieszyć się z dziecka przed jego narodzinami. Przestrogi babć niepozwalające wstawić łóżeczka do pokoiku dziecięcego, bądź zakupu wózka przed porodem są negowane przez współczesne Mamy, których mentalność znacznie odbiega od dawnych zwyczajów. Zwykle po pojawieniu się dwóch kresek na teście ciążowym, wprowadza kobiety w zakupowy szał kompletowania wyprawki dla swojego dziecka. Dlatego świętowanie, jakim jest Baby-shower staje się coraz powszechniejsze.