Koniec starego i początek nowego roku to czas, który sprzyja refleksjom. Wielu z nas rozpoczyna w tym czasie pracę nad nowym, lepszym JA. Jednym z najbardziej popularnych postanowień noworocznych jest zwiększenie naszej aktywności fizycznej. Ile razy obiecywaliśmy sobie, że zapiszemy się na basen, siłownię czy zaczniemy biegać? Niestety codzienność potrafi bardzo szybko zniweczyć nasz zapał do zmian. Co zatem zrobić, by wytrwać i pozostać aktywnym przez długi czas?
Z Nowym Rokiem, nowym krokiem
Nowy Rok to dla wielu z nas czas, kiedy motywacja do podjęcia nowych wyzwań osiąga maksymalny poziom. Uczucie odprężenia związanego z zakończeniem starego roku, połączone z chęcią udowodnienia sobie, że „chcieć to móc”, opanowuje niemal każdego.
Ile razy obiecywaliśmy sobie, że od nowego roku nasze życie ulegnie transformacji, zaczniemy bardziej dbać o nasze zdrowie, kondycję oraz sylwetkę? Niestety w większości przypadków już kilka dni później ambitne plany szły w zapomnienie. Poniżej zdradzamy przydatne wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie nam pozostać zmotywowanym oraz osiągnąć nasz cel.
Odpowiednia strategia
Pierwszym i najważniejszym krokiem do wprowadzenia w naszym życiu zmian, jest jasne określenie celu. Tylko wtedy, kiedy będziemy dokładnie wiedzieć, czego chcemy, będzie mogli zaplanować kolejne działania. Pamiętajmy jednak, by mierzyć siły na zamiary, a nasze aktywności rozłożyć w czasie. Opracowanie szczegółowego planu treningów pozwoli zachować motywację, zwłaszcza w momentach nagłego zwątpienia oraz braku chęci, które zdarzają się przecież każdemu z nas.
Metoda małych kroków
Chcąc pozostać zmotywowanym, warto skorzystać z metody małych kroków. Wyznaczajmy sobie mniejsze, krótkofalowe cele, których efekty będziemy mogli dojrzeć po niedługim czasie. Idealna sylwetka i forma nie przyjdą przecież w kilka dni, a nawet tygodni.
Dajmy sobie trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją i podejmijmy wyzwanie mając rozeznanie, z czym się ono wiąże i co w związku z nim nas czeka. Pragnienie natychmiastowych rezultatów, wygórowane oczekiwania względem siebie, skupienie się tylko na efekcie końcowym to najpopularniejsze błędy przy okazji postanowień.
Ćwiczenia ze znajomymi lub w grupie
Nic tak nie motywuje do wysiłku, jak poczucie, że spędzamy czas z osobami, wśród których czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Jeżeli nie możemy ćwiczyć z najbliższymi, doskonałym rozwiązaniem będą zajęcia grupowe. To idealny start dla początkujących, wśród których będziemy się czuć swobodniej. Trener oraz bardziej doświadczone osoby pomogą i doradzą – pamiętajmy, że w grupie siła.
Urozmaicenie treningu
Rutyna zabija zapał nawet w największych entuzjastach. Testujmy więc na swoim organizmie różne formy treningu, tak, by był on urozmaicony, a co za tym idzie – możliwie najbardziej efektywny. Możliwości na bycie aktywnym jest naprawdę bardzo wiele i z pewnością każdy z nas bez przeszkód znajdzie coś dla siebie. Rutynie mówimy stanowcze NIE!
Monitorowanie postępów
Nic nie przynosi większej satysfakcji niż jasny obraz naszych postępów. Nabieramy wtedy przekonania, że wszystkie nasze starania i treningi są skuteczne, ponieważ mają odzwierciedlenie w coraz lepszych wynikach. Zauważalny progres to ogromny motywator. Kilka urwanych sekund w biegu na dystans, podniesienie większego ciężaru, poprawne wykonanie nowego ćwiczenia – to niewątpliwie źródło satysfakcji i motywacji do dalszego wysiłku.
Chcąc kontrolować naszą aktywność fizyczną warto skorzystać z monitora aktywności i treningu. Polar A360 przez całą dobę będzie monitorować i zapisywać aktywności oraz skontroluje czas i jakość snu. Sprawdzi się doskonale jako towarzysz różnorodnych treningów: biegowych, na siłowni i na basenie (jest wodoodporny!). Funkcja pomiaru pracy serca z nadgarstka pozwoli nam na monitorowanie naszego tętna oraz modelowanie treningów zgodnie z naszymi potrzebami, informując czy ich efektem jest spalanie tkanki tłuszczowej czy poprawa wydolności.