Zwykle zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia nieruchomości i scedowania go na kredytodawcę. To może budzić wiele wątpliwości: czy można zdecydować się na skorzystanie z innej oferty, niż ta sugerowana przez bank? Jaką ochronę zapewnia nam polisa? Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie należy wykupić przy zaciąganiu hipoteki, na co uważać przy podpisywaniu umowy i na jakie kwestie warto zwrócić uwagę.
Jakie ubezpieczenie należy wykupić przy kredycie hipotecznym?
Zwykle przy zawieraniu umowy o zaciągnięcie kredytu hipotecznego konieczne jest wykupienie ubezpieczenia, które chroni nieruchomość pod względem finansowym przed skutkami podstawowych zdarzeń losowych, takich jak na przykład pożar. W sytuacji gdy doszłoby do zniszczenia nieruchomości na skutek takiego właśnie zdarzenia, to bank otrzymuje pieniądze z polisy (ubezpieczyciel za nas spłaca dalej kredyt, a my jesteśmy wolni od tego zobowiązania). Zwykle banki nie precyzują dokładnie wymagań, jakie powinna spełniać polisa, mogą jednak proponować konkretną ofertę w pakiecie. Z punktu widzenia Klienta jest to pewne ułatwienie, gdyż wszystkie formalności może załatwić w jednym miejscu. Należy pamiętać jednak o tym, że nie zawsze będzie to najbardziej opłacalne rozwiązanie – może się okazać, że inne Towarzystwo Ubezpieczeniowe oferuje o wiele bardziej konkurencyjne warunki. Pamiętaj o tym, że nie musisz decydować się skorzystanie z oferty proponowanej przez bank – możesz wybrać inne ubezpieczenie, które spełnia przedstawione warunki.
Co powinna zawierać umowa ubezpieczenia kredytu hipotecznego?
Polisa mieszkaniowa, którą należy wykupić przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, powinna chronić przed zdarzeniami losowymi – sytuacjami, które powodują szkodę na mieniu i są niezależne od woli Ubezpieczonego. Zwykle są to:
- pożar;
- powódź;
- zalanie;
- huragan, silny wiatr i trąby powietrzne,
- upadek drzew i masztów,
- awarie instalacji elektrycznej, przepięcia;
- eksplozje,
- implozje,
- gradobicia,
- obfite opady śniegu.
Co ważne, zwykle ubezpieczenie musi chronić przynajmniej mury nieruchomości. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, żeby wykupić także rozszerzenia polisy, które mogą chronić również nasz majątek, meble i inne ruchomości. Mogą obejmować one sytuacje takie jak kradzież zwykła, kradzież z włamaniem czy wandalizm.
Każda polisa może obejmować nieco inne zdarzenia losowe, dlatego też przed zawarciem umowy warto dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony ubezpieczeniowej, jaką daje.
Na czym polega cesja ubezpieczenia na bank przy zaciąganiu kredytu?
Przy zawieraniu kredytu hipotecznego konieczne będzie dokonanie cesji ubezpieczenia na bank. To oznacza, że prawa do polisy przeniesione zostaną z osoby zaciągającej kredyt i kupującej ubezpieczenie (cedenta) na bank (cesjonariusza). Chociaż płacimy za ubezpieczenie, to nie nam zostanie wypłacone odszkodowanie, lecz pokryje ono koszty spłaty dalszych rat kredytu. To sytuacja korzystna dla zaciągającego kredyt – bez polisy musielibyśmy spłacać zobowiązanie, także w sytuacji gdy na przykład mieszkanie doszczętnie spłonęło w pożarze.
Więcej informacji na temat ubezpieczeń kredytów hipotecznych możesz znaleźć na przykład tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jak-ubezpieczyc-mieszkanie-lub-dom-pod-kredyt-z-cesja-na-bank.