Współczesna technika na tyle posunęła się do przodu, że dziś można mieć wszystko w zasięgu ręki, jeśli mamy tylko telefon komórkowy. Aplikacje zainstalowane na tych urządzeniach niejednokrotnie dowiodły, że są niezastąpione i bardzo potrzebne. Bierzemy pod lupę kalendarzyk menstruacyjny. Jak z niego korzystać? Co w tej aplikacji możemy znaleźć? Czy już na zawsze tradycyjny damski kalendarz pójdzie w dalekie zapomnienie?
Kalendarzyk menstruacyjny – aplikacja na telefon
Jeszcze do nie tak dawna, prowadzone przez kobiety kalendarzyki, miały swoje miejsce w notesach. Skrupulatnie zaznaczały one dni, w których dostały okresu czy też wyliczały czas jego trwania. Na podstawie tych danych mogły przypuszczać, kiedy mogą się spodziewać dni płodnych bądź dociekać, kiedy do zapłodnienia dojść nie może. Nie zawsze te zapiski były w 100% dokładne. Zwłaszcza wtedy, gdy te dni zapisywało się „na oko”, czy nie zawsze regularnie – każdego miesiąca. By ułatwić ten odwieczny problem, stworzono aplikację na telefon, która inteligentnie wyznacza samoistnie wiele istotnych informacji, jedynie po wprowadzeniu danych przez użytkowniczkę, tylko raz.
Inteligentny kalendarzyk
Kalendarzyk menstruacyjny – jak sama nazwa wskazuje, służy do monitorowania czasu trwania menstruacji, która zwykle trwa 28 dni. Już przy pierwszym „otworzeniu” aplikacji pojawia się okienko, gdzie wpisujemy dane na podstawie własnych spostrzeżeń odnośnie ostatniego pierwszego dnia miesiączki i czasu trwania menstruacji. Aplikacja w ten sposób wylicza i samoistnie zaznacza, kiedy kobieta powinna się spodziewać okresu. Regularne miesiączki, których można bardziej spodziewać się u kobiet po 20 r.ż, aplikacja pozwala zaplanować np. dzień pomiędzy miesiączką, nawet na kilkanaście tygodni do przodu. Wiele jednak czynników wpływa, że dotychczas regularna menstruacja może się zaburzyć (dotyczy to kobiety niemal w każdym wieku). Po zaznaczeniu w aplikacji tych drobnych zmian (inny dzień okresu, niż ten, który nam proponuje), system przelicza i wyznacza na podstawie nowych informacji kolejną miesiączkę.
Wyznacznik dni płodnych
Aplikacja, prócz wyznaczenia dni, kiedy kobieta powinna spodziewać się miesiączki, wskazuje również dni, które sprzyjają zajściu w ciążę. By te dane były w 100% prawdziwe, kalendarzyk warto przeglądać i nanosić ewentualne zmiany, każdego miesiąca. Jeśli przez kilka miesięcy wszystko się zgadza z rzeczywistym miesiączkowaniem, to spokojnie można powoływać się na sugerowane przez kalendarzyk, dni płodnych.
Pozwoli zaplanować płeć dziecka
Kalendarzyk menstruacyjny pozwala także zaplanować płeć dziecka. Jest to możliwe jedynie u kobiet, które mają bardzo regularną miesiączkę. O tym więcej można poczytać w artykule: Płeć dziecka? da się ją zaplanować!
Liczy dni bezpłodne
Jeśli jednak kobieta ciąży nie planuje i ani w myśli jej kolejne dziecko, aplikacja jest również bardzo przydatna. Widząc dni płodne i czas w jakim dochodzi do jajeczkowania, może wtedy powstrzymać się od sexu i poczekać kilka dni na współżycie bez zabezpieczenia.
Informator o odbytym stosunku i jego szczegółach
Aktualizacje, jakie wprowadza system kalendarzyka, daje co chwilę nowsze zastosowania. Jest nim m. in. możliwość zaznaczenia dnia, w którym kobieta współżyła ze swoim partnerem. W tej funkcji można zaznaczyć ilość orgazmów, które da się nawet ocenić w skali 1-10. Jest na tyle dokładna, że wedle uznania można dodać dokładny czas, tj. godzinę i minutę a także długość stosunku. Po wejściu w dany dzień miesiąca, ukazuje się jego cała historia.
W zdrowiu i w chorobie
W czasie choroby kalendarzyk również jest przydatny. W nim da się zaznaczyć parametry temperatury ciała czy też rodzaj przyjętych leków, których doszukać się można w propozycjach ujętych przez aplikację. Złe samopoczucie i dolegliwości dobrze jest udokumentować, korzystając z listy, jaką proponuje nam kalendarzyk.
Monitor wagi
Dzięki tej funkcji, można monitorować swoją wagę każdego dnia, poprzez wprowadzenie ilości kilogramów, które podaje waga. Tym sposobem można monitorować swój spadek masy ciała czy też nadmierne przybieranie.