Otyłość wśród dzieci to coraz częstszy widok na naszych ulicach. Dzieci są przekarmiane a rodzicie nie widzą w tym nic złego. Dorośli bagatelizują ten problem tłumacząc , że dziecko jeszcze “wyrośnie”. Czy rzeczywiście tak jest? Co robimy źle , że nasze dzieci tyją? Sprawdź koniecznie!

Otyłość wśród dzieci to zjawisko , które powoduje wiele skutków ubocznych poza wyglądem estetycznym . U dzieci otyłych znacznie częściej występuje cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, problemy ze snem, koncentracją, przeciążone stawy a także problemy związane z odrzuceniem przez rówieśników. Dzieci w ocenie rówieśników bywają bezlitosne. Dzieci zmagające się z otyłością czują się odrzucone lub wytykane palcami – czy naprawdę tego dla nich chcemy? Otyłość wśród dzieci to poważny problem, z którym powinniśmy się zmierzyć i zwalczyć go już w zarodku.
Już od najmłodszych lat a nawet miesięcy życia wyrabiamy w dziecku pewne schematy żywieniowe. Wprowadzamy do diety maluszka pokarmy zgodnie z tabelą żywienia jednak po przekroczeniu magicznej daty 12 miesięcy życia dziecka przechodzimy na normalne domowe jedzenie. Do obiadu zamiast zdrowej zupy podajemy schabowego lub kotleta mielonego ociekającego tłuszczem. Tak myśli i robi wielu dorosłych. Jednak warto zauważyć, że kłopoty z utrzymaniem wagi w dorosłym życiu mogą być skutkiem nieprawidłowej diety prowadzonej podczas pierwszych dwóch – trzech lat życia. To właśnie wtedy “programujemy” nasz metabolizm i utrwalamy w nim nawyki żywieniowe. Jeśli dziecko nie będzie jadło warzyw czy owoców w okresie wczesnego dzieciństwa to istnieje ogromne prawdopodobieństwo , że w dorosłym życiu również będzie ich unikać. To na tym etapie utrwalamy nasze ulubione smaki a inne wykluczamy. Rodzice mają ogromy wpływ na to czy ich dzieci będą borykać się w przyszłości z nadwagą lub otyłością.
Otyłość wśród dzieci – jak jej zapobiegać?
- nie dosładzaj i nie dosalaj pokarmów dedykowanych dla dzieci – jeśli jesteś na etapie wprowadzania pokarmów stałych swojemu maluchowi unikaj soli i cukru tak długo jak to tylko możliwe! Jeśli na etapie wczesnego dzieciństwa będziecie używać zbyt dużo soli i cukru w diecie dziecka to “zaprogramujecie” ich metabolizm na te smaki a w konsekwencji trudno będzie zaakceptować dziecku inny smak. Zbyt słodkie lub zbyt słone pokarmy mogą znacząco przyczynić się do późniejszej otyłości u dziecka. Podczas przygotowywania pokarmu dla dziecka staraj się unikać tych przypraw a zastąp je naturalnymi składnikami – zioła doskonale wpłyną na zdrowie malucha a jedzonko nie straci na wartości.
- unikaj słodkich i gazowanych napojów – ten rodzaj napojów powinien być absolutnie zakazany w diecie dziecka. Na sklepowych półkach znajdziecie setki przeróżnych soczków lub napojów gazowanych , które dedykowane są dla dzieci. Wystrzegajcie się ich jak ognia, gdyż jest to podstawowy składnik diety, który wpływa na otyłość u dzieci. W zamian zaoferujcie dziecku naturalne soki owocowe ( możecie je sami przygotować w domu), ziołowe lub owocowe herbatki ( nie dosładzane i z dobrego źródła) – ale zdecydowanym numerem jeden powinna być woda ( naturalna, niegazowana). Jeśli nauczycie dziecko , że picie wody jest najlepszym rozwiązaniem unikniecie licznych problemów związanych ze spożywaniem słodkich i gazowanych “soczków”. Dajcie dziecku dobry przykład samemu wypijając minimum 2 litry wody dziennie.
- ogranicz słodycze i inne przekąski ( w tym dania typu fast food) do minimum lub je wyeliminuj całkowicie – słodycze to zmora wielu rodziców. Dzieci domagają się słodkości nieomal codziennie. No więc co zrobić? Czy rzeczywiście trzeba dziecku wszystkiego zabraniać? Rząd postanowił wyjść na przeciw otyłości wśród dzieci i zakazał sprzedaży słodkich i niezdrowych przekąsek w sklepikach szkolnych – w zamian wprowadzono zdrowe zamienniki. To bardzo dobry pomysł – o ile bardziej cieszy widok dziecka , które z przyjemnością zjada sałatkę owocową niż to które zapycha się torbą chipsów? Zdecydowanie powinniśmy oferować dzieciom zdrowe zamienniki . Jeśli maluch ma ochotę na coś słodkiego zaproponuj mu garść rodzynek lub jakiegoś owoca – to powinno pomóc. Jeśli zaczniesz wprowadzać ten nawyk już od najmłodszych lat / miesięcy to później nie będziesz mieć tego problemu. Oczywiście ciastko czy kawałek czekolady to również nic złego pod warunkiem, że dziecko dostaje je raz na jakiś czas i nie stanowi to składnika jego codziennego menu.
zobacz także ; Jak to jest z tymi sklepikami?
Już wiesz czego absolutnie powinnaś unikać w diecie dziecka. Teraz czas na wskazówki , które powinnaś wprowadzić jak najszybciej w trosce o zdrowie swojego malucha.
- regularność – po klucz do sukcesu! Dziecko jak i każdy dorosły powinno spożywać 5 dobrze zbilansowanych posiłków w ciągu dnia. To dzięki odpowiednio dobranym składnikom mineralnym możemy się cieszyć doskonałą sylwetką i zdrowiem. Niedobór niektórych składników może skutkować nadwagą.
- witaminy i minerały – to bogactwo natury! Zadbaj aby w każdym posiłku Twojego dziecka znalazło się przynajmniej jedno warzywo lub owoc . W diecie dziecka nie powinno ich zabraknąć. Komponując posiłki dziecka powinniśmy pamiętać o produktach bogatych w żelazo ( jak np. mięso wołowe, rośliny strączkowe) a także zawierających witaminę C ( która wspomaga wchłanianie żelaza do organizmu). Warto również zadbać o suplementację witaminy D – nawet najlepiej skomponowana dieta nie dostarczy dziecku jej odpowiedniej ilości w naszym klimacie. Niedobór witaminy D może stać się przyczyną wielu dolegliwości a także skutkować nadwagą w późniejszym życiu.
- ruch to zdrowie – otyłość wśród dzieci to w zdecydowanej większości efekt przekarmiania oraz niedostatku ruchu. W dobie internetu dzieci zamiast zabaw na powietrzu wybierają rozgrywki na ekranie komputera. Dlatego zapomnij o zwolnieniach z lekcji W-F ( o ile nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych) – zadbaj o aktywność ruchową swojego dziecka ; gra w piłkę, jazda na nartach, gra w gumę czy skakankę do świetna zabawa nie tylko dla dziecka. Dołącz do niego i pokaż mu jak się bawić . Dzięki aktywności fizycznej Twoje dziecko będzie nie tylko smukłe ale również szczęśliwe.