Lato w pełni. Słonecznie, ciepło a nawet gorąco. Zamiast się cieszyć wspaniałą pogodą kiepsko się czujesz? Jesteś senny, brakuje Ci energii i masz problemy z koncentracją? Czy wiesz, że są to objawy odwodnienia? Czy pijesz wystarczającą ilość płynów? Czy wiesz ile wody potrzebuje Twój organizm? Jak obliczyć zapotrzebowanie wody? I pamiętaj: pij wodę – nie tylko w upalne dni.
Objawy odwodnienia
To stan gdy organizm traci więcej wody niż otrzymuje. Utrata zarówno wody jak i elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń, fosfor oraz chlor), które potrzebne są do utrzymania równowagi płynów w organizmie. Są to:
- uczucie pragnienia (moment, w którym je odczuwamy świadczy o odwodnieniu – to utrata 1-2% wody);
- ciemniejsza barwa moczu;
- skurcze mięśni;
- zgaga;
- mniejsza potliwość;
- nudności i wymioty;
- zaparcia, problemy z trawieniem czy żylaki odbytu (hemoroidy);
- zmęczenie, znużenie, osłabienie;
- brak energii i problemy z koncentracją;
Ile wody pić aby nie doszło do odwodnienia?
Każda osoba posiada indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Należy zwrócić uwagę na stan zdrowia, poziom aktywności, pory roku czy przemianę materii. Więcej jesz więc więcej musisz pić (na 1 kcal powinno przypadać 1 ml wody – przy spożywaniu 1500 kcal powinno wypić się ok. 1,5 l wody).
Podobnie jest z wagą. Im więcej ważysz tym więcej wody musisz pić (każdy kilogram masy ciała potrzebuje ok. 30 cm3 wody w ciągu doby – osoba ważąca 60 kg powinna wypić 1,8 l wody – matematyka: 60 x 30 = 1800 ml).
- minimalna ilość wody potrzebna do prawidłowego funkcjonowania – to 800-1000 cm3 na dobę;
- przeciętne zapotrzebowanie na wodę wynosi: 2-2,5 litrów wody na dobę;
- inne jest dla kobiet (2 l), mężczyzn (2,5 l), kobiet w ciąży (2,3 l) czy karmiących (2,7 l);
- przy wzroście temperatury powinna wzrastać proporcjonalnie ilość wypijanej wody (o 250 ml na każdy 1 stopień C);
Jaką wodę pić?
Źródłem dostarczanej wody nie musi być tylko woda mineralna. Źródła wody są w naszej codziennej diecie i są to owoce (przede wszystkim arbuz, truskawki, winogrona, pomarańcze), warzywa (pomidory i ogórki), mleko, mięso, zupy, kawa, herbata i soki. Należy jednak pamiętać, że picie wody mineralnej jest zdrowsze niż picie kawy, herbaty czy kolorowych napojów. Gasi także pragnienie na dłużej.
Zobacz także: Woda mineralna, źródlana czy smakowa?
Zalety picia odpowiedniej ilości wody.
- zapobiega migrenie;
- obniża poziom cholesterolu;
- pomaga przy astmie;
- chroni przed cukrzycą;
Idealny środek i metoda w przeciwdziałaniu odwodnienia się organizmu.
O tym, że należy pic odpowiednią ilość wody wiemy wszyscy. Musimy tylko obserwować siebie. Każdy z tych objawów może zwiastować także inne dolegliwości. Ale w tym wypadku nie da się przedobrzyć, a zignorowanie niedoboru wody może być tragiczne w skutkach. Pamiętaj, zdrowa osoba bez jedzenia może przeżyć nawet kilka tygodni ale bez wody zaledwie 4-5 dni. Uczucie pragnienia już świadczy o odwodnieniu.