Żyjesz z miesiąca na miesiąc? Pieniądze przeciekają Ci przez palce a Ty nie wiesz na co wydajesz? Zbliża się koniec miesiąca a w Twoim portfelu świeci pustkami? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie! Podpowiadamy co zrobić aby choć trochę zaoszczędzić i racjonalnie zarządzać budżetem domowym. Planowanie budżetu domowego – drogą do oszczędności!
Żyjąc w pośpiechu , zaganiani codziennymi sprawunkami zapominamy o podstawowych zasadach racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Zakupy robione pod wpływem impulsu, bez konkretnego planu przynoszą więcej strat niż korzyści. Żyjemy w pośpiechu wydając wszystkie zarobione pieniądze – na jedzenie, na ciuchy, na rachunki. A gdzie oszczędności? Gdzie podziała się nasza stabilizacja, bezpieczeństwo i komfort życia? Mało kto w dzisiejszych czasach myśli o odkładaniu pieniędzy tym bardziej, że ledwo ich starcza na bieżące wydatki. Pora to zmienić! Najwyższy czas podejść do tego w sposób rzeczowy i konkretny. Planowanie budżetu domowego to idealny sposób na zapoznanie się z własnymi wydatkami.
Budżet domowy – to nic innego jak bilans wpływów i rozchodów w danym miesiącu dla danego gospodarstwa domowego. Budżetowanie jest bardzo proste ale wymaga systematyczności i dokładności. Podstawową zasadą prowadzenia budżetu jest notowanie każdej wydanej złotówki ; kawa na mieście? Lunch ? Bilet komunikacji miejskiej? To wszystko powinno się znaleźć w naszym budżecie. Tylko w ten sposób poznamy rzeczywiste rozchody naszych środków i ich kierunek. To dzięki budżetowaniu dowiecie się , w którym obszarze wydajecie najwięcej. Kartka i długopis powinny stać się więc Twoim podstawowym narzędziem a tabelka w excelu furtką do oszczędności.
Aby przygotować się do budżetowania należy wziąć kartkę i długopis ( lub przygotować tabelkę w excelu) – podziel tabelę na kilka podstawowych kategorii ( artykuły spożywcze, chemia / kosmetyki , transport, ubrania, używki, rachunki stałe itp.) – to co umieścisz w tabeli zależy całkowicie od Ciebie – pamiętaj jednak, że tabela ma być czytelna i przejrzysta. Zapisuj każdą wydaną złotówkę ( na podstawie paragonów, rachunków) katalogując ją do danej kategorii w tabeli – tak, to ciastko do kawy też. W ten sposób pod koniec miesiąca masz pełny obraz swoich wydatków. Już wiesz na co wydajesz najwięcej i których artykułów powinieneś kupować mniej. Planowanie budżetu domowego to pierwszy krok do oszczędzania. Na podstawie przygotowanego budżetu możesz zaplanować kolejny miesiąc odejmując np 10% z danej kategorii wydatków – na początek. Nadwyżkę odkładaj do skarbonki – nim się obejrzysz a zbudujesz swoją poduszkę bezpieczeństwa. Powodzenia!