W starożytności wierzono w wiele przesłanek dotyczących zaplanowania płci dziecka. Aby począć córkę, mężczyzna powinien zbliżać się do swojej wybranki zaraz po tym, gdy zakończy cykl miesiączki. Natomiast by mieć syna, do zbliżenia miało dochodzić, gdy wybranka ma na to ochotę. Zabierali oni wtedy ze sobą do łóżka siekierę – miało to wspomóc wg starożytnych alchemików spłodzenie go. Obecne czasy mają nieco inne metody wpływające na zaplanowanie płci dziecka. I nie wykorzystuje się tu żadnych czarów alchemików bądź wróżek.
Od zawsze małżeństwa pragnęły mieć wpływ na płeć swojego potomstwa. Płeć męska odgrywała szczególną rolę w dynastiach królewskich, kiedy chodziło o przedłużenie rodu i utrzymanie korony. Obecnie nie przyjmuje się tych zasad we współczesności, choć zdarzają się pewne stereotypy, które mówią o spłodzeniu przez mężczyznę syna a kobietę – córkę. Tym sposobem każde z nich będzie otrzymywało wsparcie od swoich dzieci w czynnościach domowych (ojciec uzyska pomoc od syna w naprawie zepsutego auta a matka może liczyć na pomoc ze strony córki w domowych wypiekach).
„Z medycznego punktu widzenia wiemy, że do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie. Uwolniona z jajnika komórka jajowa napotyka jeden z miliona uwolnionych podczas wytrysku, plemnik. Każda komórka ciała posiada w swym jądrze 23 pary chromosomów, gdzie 23 para to chromosomy płciowe. U kobiety są one jednakowe, oznaczone jako XX, u mężczyzny różne X i Y. W wyniku procesów genetycznych komórka jajowa zawiera chromosomy X, plemniki X lub Y. Jeśli dochodzi do zapłodnienia plemnikiem z chromosomem X rodzi się dziewczynka, jeśli komórka jajowa połączy się z plemnikiem Y – chłopiec. Plemniki męskie Y – są mniejsze i szybsze, ale żyją krócej, żeńskie X są wolniejsze ale mogą przetrwać dłużej. Komórka jajowa żyje około 24 godzin”1.
Gdy stosunek odbywa się na dwa dni przed owulacją, to znacznie większą szansę na przetrwanie mają plemniki żeńskie, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo poczęcia córki. Z kolei pozycje „od tyłu” sprzyjają poczęciu syna oraz jeśli do współżycia dochodzi w czasie owulacji lub tuż po niej – istnieje większa szansa na jego poczęcie.
„Naukowcy z Holandii w swoich badaniach zalecili, w celu poczęcia dziewczynki, regularne współżycie wykluczając dzień przed i po owulacji. Inni naukowcy twierdzą, że znaczenie ma również wiek i pozycja w trakcie stosunku. Z wiekiem wydzielina w drogach rodnych kobiety staje się bardziej kwaśna co sprzyja poczęciu dziewczynki (plemniki X są bardziej odporne)”2.
Metody te wg niektórych autorów jest skuteczna prawie w 79%. Jednak najwięcej zależy od dokładnego określenia chwili, w której dochodzi do owulacji (głównie za pomocą obserwacji ciepłoty całego ciała i oceny śluzu szyjkowego). W przypadku, gdy błędnie określimy czas owulacji, to ten efekt może być zupełnie odwrotny.
Znane są również metody planowania płci, którymi reguluje odpowiednia dieta. Produkty bogate w wapń i magnez (nabiał, potrawy mączne, warzywa takie jak marchew, rośliny strączkowe, brokuły, rabarbar, czekoladę, miód i pomarańcze) korzystnie wpływają na zapłodnienie dziewczynki. Należy kilka tygodni wcześniej wprowadzić daną dietę, by ją uskutecznić. Jeśli chodzi o chłopca – dieta powinna być wzbogacona w sód i potas(mięso, słone potrawy, świeże i suszone owoce).
Wszystkie „domowe” metody należy potraktować z lekkim przymrużeniem oka i zastanowić się, czy płeć ma aż tak wielkie znaczenie? Przecież swoje dziecko będziemy kochać bez względu czy będzie ono dziewczynką czy chłopcem. Ważne by było zdrowe!
1 Płodność i planowanie rodziny, red. Z. Szymański, Szczecin 2004
2 Problemy planowania rodziny. Antykoncepcja i jej skutki, Gdańsk 1994; L. Speroff i F. D. Darney, Antykoncepcja, Kraków 2007.