Wyobrażenia na temat spodziewanego wkrótce dziecka, jakie kobieta tworzy w swojej głowie jeszcze w trakcie ciąży, zwykle w 80% sprawdzają się rzadziej, niż tego oczekują. Urządzony pokoik, w którym miało docelowo sypiać dzieciątko, okazuje się nie najlepszym pomysłem? Jaki jest więc powód, dlaczego niemowlę powinno sypiać w pokoju mamy?
Powód, dlaczego niemowlę powinno sypiać w pokoju mamy
Miejsce do spania dziecka w odrębnym pomieszczeniu niż pokój rodziców, owszem, jest wymagane. Rodzice potrzebują intymności a ich dziecko własnego kąta, gdzie będzie mogło się bawić, spać, odpoczywać. Miejsce do spania zależne jest więc tylko i wyłącznie od wieku dziecka. Noworodki i małe niemowlęta powinny sypiać w jednym pomieszczeniu z rodzicami, z matką.
Odpoczynek matki
Pierwsze dni, tygodnie a nawet miesiące zarówno dla kobiety, jak i dziecka, mogą być trudne. Ciągłe czuwanie nad jego bezpieczeństwem, może niekiedy być powodem ogromnego przemęczenia mamy, która jest w stanie poświęcić swój odpoczynek na rzecz malucha. To zupełnie naturalne zjawisko, ale wcale tak nie musi być. By każda doba stała się przyjemnym okresem i miłym wspomnieniem w przyszłości, dziecko należy ułożyć w łóżeczku blisko łóżka mamy, by ta mogła w każdej chwili zajrzeć do niego bez potrzeby „biegania” kilkadziesiąt razy w ciągu kilku godzin, do osobnego pokoju.
Bliskość dziecka z matką
Dziecko w każdym wieku potrzebuje bliskości ze swoją mamą. Noworodki i niemowlęta mimo, że nie potrafią okazywać tej potrzeby tulenia się, potrzebują czułości jeszcze większej. Nie bez powodu określa się termin o „kangurowaniu” noworodków. Matka mając swojego potomka na wyciągnięcie ręki, może w każdej chwili go utulić. Dziecko czuje obecność rodzica, nie jest osamotnione.
Czuwanie matki a sen dziecka
Matka w pierwszych miesiącach nie sypia, jak dotychczas – snem głębokim i ciągłym. Jej sen jest uzależniony od długości i rodzaju snu dziecka. Jeśli dziecko często się wybudza, jego matka również. Mama, mająca swoje dziecko „pod ręką”, może w szybszy sposób zareagować na jego płacz, by bardziej się nie wybudziło ze snu.
Karmienie nocne
Noworodek i małe niemowlę, nawet do 4-6 miesiąca życia potrafi zjadać regularnie mleko nocą (nie zależnie czy jest karmione mlekiem modyfikowanym czy piersią). Kobieta, mając obok dziecko, może je nakarmić bez potrzeby całego procesu, który rozpoczyna się z chwilą przejścia do osobnego pokoju, gdzie znajduje się „głodomór”. Dziecko, które jest tuż obok swojej mamy, zwykle szybciej dostaje „pożywienie” a zaraz po otrzymaniu pierwszych ml mleka uspokaja się. Rozpłakane niemowlę będzie rozdrażnione a nawet może mieć trudności z jedzeniem.
Nierozerwalna więź mamy z dzieckiem
Dziecko ze swoją mamą nawiązuje więź już od pierwszych wspólnych chwil w świecie poza „brzuszkiem”. Dziecko, które będzie czuło swoją mamę a w późniejszym okresie, będzie mogło ją mieć w polu widzenia, łatwiej będzie mogło zbudować więź, niż dziecko, które będzie w pokoju za ścianą. Dziecko czuje się bezpieczne i kochane. Podświadomie, będzie również mogło wiedzieć, że zawsze może liczyć na mamę, która jest w stanie zlikwidować jego niedogodność w każdej chwili. Więź ta jest silniejsza i umacnia się z każdym tygodniem.