Zabawy w domu twojemu dziecku już się znudziły na tyle, że nawet drogie zabawki już go nie bawią? Nie masz pomysłów, jak zająć swojego malucha? Nie masz wystarczających funduszy na zakup nowych klocków czy gier planszowych? Oto propozycja zabaw podwórkowych dla dzieci w wieku od 2 lat, które wykonasz przy użyciu przedmiotów codziennego użytku.
Propozycja zabaw podwórkowych dla dzieci od 2 lat
Najlepsza zabawka nie musi kosztować majątek. Na pozór niezastąpione klocki Lego, za które trzeba wydać kilkadziesiąt złotych czy konsola PSP, która pochłania dziecko bez reszty – nie sprawia już twojemu dziecku żadnej frajdy? Odchodzisz od zmysłów, czym dziecko zająć a twój portfel świeci pustkami, a do pierwszego jeszcze kilkanaście dni? Jest rozwiązanie! Z pewnością masz w domu przedmioty, które masz gdzieś pod ręką. Ty nie widzisz w nich nic nadzwyczajnego. Jednak możesz dać im drugie życie, tym samym dając dziecku zabawki, jakich dotychczas nie miało.
Kręgle
- Wyszukaj 9 sztuk jednakowych butelek po napojach. Najlepsze sprawdzą się w kształcie stożka. Napełnij je wodą lub suchym piaskiem do 1/3 wysokości i szczelnie zakręć. Usuń kolorowe etykiety i ponumeruj butelki od 1 do 9. Użyj do tego wodoodpornego markera.
- Butelki ustaw w trzech rzędach. Metę stwórz z długiego kijka lub sznurka w odległości ok 2-3 metry od kręgli (w zależności od wieku dziecka). Do zbicia butelek użyć można tradycyjnej piłki nożnej lub dowolnej, którą akurat posiadasz w domu. W zabawie może wziąć nawet kilkoro dzieci dzieci. Każde z nich ma prawo rzucić kulą trzy razy. Wygrywa osoba, która najwięcej przewróci kręgli.
Rzut do celu
- Zgromadź po 10 korków od butelek jednego koloru dla każdego dziecka biorącego udział w zabawie. Każde dziecko powinno mieć inny kolor koreczków, by można było wyłonić zwycięzcę. Ustaw dowolny pojemnik na odległość ok 2-3 metry od mety. Może nim być wiaderko, miska lub garnuszek. Im dziecko młodsze, tym najlepiej sprawdzi się pojemnik o większym rondzie. Im starsze, tym pojemnik może być mniejszy.
- Dziecko z wyznaczonej linii mety musi wrzucić jak największą ilość swoich koreczków do pojemnika. Każde dziecko rzuca 10 razy, dopóki nie straci wszystkich korków. Wygrywa ten, kogo najwięcej korków pozostało na dnie wiaderka.
Zbieranie punktów
- Znajdź 10, w miarę okrągłych kamieni i umieść je w małym wiaderku. Widocznym sznurkiem lub wstążką stwórz 3-4 okręgi – jeden w drugim. Oznacz każdy krąg w kolejności od największego do najmniejszego, punktacją: +10, +20, +30, +40. Liczba biorących dzieci udział w zabawie jest dowolna.
- Każde dziecko staje na mecie. Ma do dyspozycji 10 rzutów. Musi wcelować kamień tak, by zdobyć jak największą liczbę punktów.
Memos
- Potrzebujesz parzystą liczbę opakowań po zapałkach (może to być 10,14 a nawet 20 sztuk). Pudełka muszą być jednego wzoru. Jeśli jednak nie masz takowych, możesz obkleić je kolorowym papierem jednego koloru. Do pudełek włóż dowolne małe przedmioty. Zawartość w każdych dwóch pudełeczkach powinna być taka sama. Może nią być kamyk, zapałka, fasolka, kawałek patyczka etc. W zabawie może wziąć udział parzysta ilość dzieci.
- Zadaniem każdego zawodnika jest odszukanie dwóch pudełek z identyczną zawartością. Jeśli zawodnik nie znajdzie pary, musi zamknąć obydwa pudełka i traci swoją kolejkę. Jeśli uda mu się znaleźć dwa takie same przedmioty, zabiera je i dostaje kolejną szansę na szukanie.
Wielkie poszukiwanie
- Do tej zabawy użyj rolek po papierze toaletowym. Oklej je kolorowym papierem, dorysuj oczy, przyklej uszy i łapki – tak, by z rolki powstał królik. Im więcej królików, tym dłuższa zabawa i więcej dzieci może wziąć w niej udział. Każdemu uczestnikowi wręcz pojemnik na swoje „zbiory”. Może nim być koszyczek, wiaderko a nawet siatka jednorazowa.
- Każdego królika musisz ukryć w zupełnie innym miejscu: za drzewem, za płotkiem, na krzaczku, w gęstwinie traw, etc. Dzieci ruszają na poszukiwania. Mają na to 15 minut. Po tym czasie wracają na metę i liczą swoje zdobycze. Wygrywa ta osoba, która znalazła ich najwięcej.