Ukąszenia mogą być groźne i warto się więc przed nimi odpowiednio zabezpieczyć. Metod jest naprawdę wiele. W zależności od tego z jakim ukąszeniem owada mamy do czynienia, postępowanie to wygląda nieco inaczej w każdym przypadku. Jak więc sobie radzić, gdy już dojdzie do tego ukąszenia?
Najbardziej sprzyjającymi porami roku, gdzie do tych ukąszeń dochodzi częściej niż w pozostałe, jest okres wiosenno-letni. W czasie przebywania na dworze jesteśmy narażeni na ataki komarów, pszczół, os, szerszeni, bąków, trzmieli oraz kleszczy. Każdy z nich jest na swój sposób groźny i postępowanie natychmiast po ukąszeniu może skończyć się happy endem. Najbardziej na ukąszenia są narażone dzieci i niemowlęta, których skóra jest nadzwyczaj wrażliwa i mniej odporna na tego typu uszkodzenia, niż skóra dorosłego człowieka.
Najlepszym sposobem profilaktycznym jest najzwyczajniej w świecie unikanie tych małych owadów. Możemy to uzyskać dzięki kilku zasadom, do których warto się dostosować przed wyjściem z domu:
- stonowana kolorystyka ubioru (tj. kolory szarości, czerni) nie zwabi owadów tak szybko, jak jaskrawa bluzka czy spodnie
- wieczorami warto włożyć bluzę z długimi rękawami i spodnie, które zasłonią nogi
- unikać intensywnych zapachów perfum, płynów do kąpieli czy nawet proszków do prania
- niektóre owady może przyciągać zapach potu, zatem więc dobrze jest się wykąpać/odświeżyć
- unikać spacerów wśród traw, niskiej roślinności, gęstych krzewów
- zaopatrzyć się w preparaty (spray, mleczko, krem, krople) odstraszające owady (tzw. repelenty), które są z przeznaczeniem dla dzieci
- KLESZCZ – najczęściej można go spotkać w trawie, wśród krzewów a nawet gałązek drzew. Jest najbardziej niebezpiecznym owadem, który jest nosicielem m.in. boreliozy. Ukąszenie człowieka przez kleszcza niesie za sobą szereg poważnych chorób, którymi jest wirusowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i zapalenia mózgu. Zwykle „atakuje” w okolice głowy, uszu, zgięć kolan/łokci, rąk, stóp. Po każdorazowym wyjściu należy dokładnie opatrzyć całe ciało. Jeśli jednak doszło do ukąszenia i znaleźliśmy u naszego malucha kleszcza mamy dwa warianty. Pierwszy, to próba samodzielnego usunięcia kleszcza przy pomocy pęsety. Należy wyciągnąć go w kierunku odwrotnym niż wskazówki zegarka. Po usunięciu kleszcza z ciała, musimy go dokładnie obejrzeć, czy nie pozostała żadna jego odnoga w tym miejscu. Jeśli nie jesteśmy pewni, możemy udać się na pogotowie/do swojej przychodni i otrzymać fachową pomoc – to jest drugi wariant.
- PSZCZOŁY, BĄKI, OSY, SZERSZENIE I TRZMIELE – najczęściej można je spotkać dosłownie wszędzie, gdzie są w pobliżu kwiaty, drzewa, rośliny, trawy. Często osoby widzące brzęczącego owada reagują gwałtownie i próbują się od nich opędzać, gdy te wcale nie mają na myśli o bezpośrednim ataku. Jest to jeden z najbardziej błędnych zachowań człowieka. Owady te dość szybko wpadają w „szał” i wobec swojej obronie (tak, bo wtedy to my je atakujemy) lecą do swojego przeciwnika i go żądlą/gryzą. Gdy dojdzie do użądlenia, należy pozostawione żądło w ciele dziecka usunąć przy pomocy pęsety. W przypadku gdy dziecko jest użądlone i ukąsane, to do tego miejsca przykładamy coś zimnego (kawałki lodu, zamrożone mięso) lub robimy okłady z sody. Jeśli nie wystąpią niepokojące objawy (zasinienie w okolicy ukąszenia, biegunka, wymioty, zawroty głowy etc.) należy bezzwłocznie zgłosić się na pogotowie/do lekarza pierwszego kontaktu w celu dalszej konsultacji. Jeśli mamy podejrzenie/pewność, że nasze dziecko ma alergię na jad pszczeli należy skonsultować to ukąszenie bezpośrednio po całym wydarzeniu.
- KOMARY – najczęściej pojawiają się wieczorami, gdy jest ciepło. Lgną do światła, ciepła i ciężko się od nich opędzić. Dla dorosłego człowieka, ukąszenie komara nie jest groźne w przeciwieństwie do małych dzieci, których skóra jest o wiele cieńsza. Tak więc to co nam może nie sprawić wielkiej krzywdy, naszym maluchom może przysporzyć wiele przykrych doznań. Po ukąszeniu skórę należy zdezynfekować i posmarować preparatem zawierającym substancje p/uczuleniowe i p/zapalne. Pomocne są także kompresy z sody lub preparaty p/świądowe. Jeśli wystąpią niepokojące objawy (obrzęki ukąsanych miejsc, na ciele pojawiła się wysypka, wystąpiła temperatura) należy bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu skonsultowania dalszych działań zapobiegawczych.