Wielkanoc -tradycje i obyczaje , czy znasz je wszystkie? Każde święta mają swoje tradycje, Święta Wielkanocne również. I o ile w różnych krajach mogą się one różnić tak u nas pozostają od lat niezmienne. Zwiastunem zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy jest m.in. święcenie kolorowych palemek symbolizujących triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy – dzieje się to na jeden tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. A co z pozostałymi symbolami tych świąt? Znasz ich znaczenie? Przekonaj się czy o wszystkich wiedziałeś!

Polska to kraj, w którym tradycje ( nie tylko świąteczne) przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Już od wczesnego dzieciństwa nasze babcie i prababcie starają się nam przekazywać jak najwięcej zwyczajów i tradycji dotyczących danego święta. Nie ma w tym nic złego. Tradycja to nasze dziedzictwo, które dodaje tej niezwykłej magii podczas każdych świąt.
Święta Wielkanocne obchodzimy już od XIII w. Do najbardziej popularnych wielkanocnych tradycji zaliczamy palemki, kolorowe pisanki, cukrowe baranki ale także bazie, rzeżuchę czy zajączka.
Wielkanoc i jej symbole.
Palma Wielkanocna – to pierwszy symbol zwiastujący nadchodzące święta. W niedzielę palmową wierni zanoszą kolorowe palemki do kościołów by je poświęcić. Jednak sam wygląd palemki znacząco różni się od tych zanoszonych kilkaset lat temu. Ówczesne palmy to gałązki bukszpanu, malin lub rózgi wierzbowe , ozdobione kolorowymi piórkami, kwiatkami czy mchem. Aby zapewnić sobie i rodzinie szczęście, zdrowie i bogactwo należało trzymać palemkę przez cały rok w domu. Niektórzy uważali , że aby rodzina żyła w zdrowiu należy każdego domownika delikatnie uderzyć poświęconą palmą.

Baranek Wielkanocny – zazwyczaj zrobiony z chleba lub z cukru , zanoszony w koszyczku do poświęcenia w Wielką Sobotę. Baranek to symbol męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu.
Zajączek – choć jest to typowo świecka tradycja to zapewne wszystkie dzieci ją znają. Tak samo jak Mikołaj w grudniu tak zajączek w Wielkanoc przynosi wszystkim grzecznym dzieciom prezenty. Jest to również symbol odradzającej się przyrody i płodności.
Pisanki – te kolorowe jajka, malowane przed dorosłych i dzieci sprawiają, że święta nabierają magicznej i niepowtarzalnej aury. Jajka malujemy na wiele sposobów, za pomocą domowych barwników spożywczych jak i kolorowych farbek czy wyklejanek. Jest to nieodzowny symbol przebudzenia do życia i pomyślności. To znak zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością. Poświęcenie jaja symbolizuje zmartwychwstanie.
Wielkanoc i jej tradycje.
Niedziela Palmowa – to ona rozpoczyna Wielki Tydzień będący przygotowaniem do Świąt Wielkiej Nocy. Upamiętnia triumfalny wjazd pana Jezusa do Jerozolimy ale również jest początkiem zadumy i rozmyślań nad śmiercią Jezusa.
Wielki Czwartek – to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. To w ten dzień na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej kapłani obmywają stopy swoim wiernym – odbywa się to na pamiątkę obmycia nóg swoich uczniów przez Jezusa podczas ostatniej wieczerzy.
Wielki Piątek – to czas kiedy w kościołach odbywają się uroczyste drogi krzyżowe na pamiątkę ostatniej drogi Jezusa na Golgotę. Wszystkich wiernych obowiązuje w ten dzień ścisły post. Świeckie przesądy głoszą , że w ten dzień przesadzone rośliny będą rosły szybko i obficie.
Wielka Sobota – to wyjątkowy czas oczekiwania na Zmartwychwstanie. To dzień , kiedy w kościołach odbywa się święcenie pokarmów przyniesionych przez wiernych w koszyczkach.

Niedziela Wielkanocna – to dzień Zmartwychwstania Pańskiego, najbardziej wyczekiwany dzień podczas całego postu. Jest to dzień radosny , w którym kościelne dzwony wybiją Alleluja. To właśnie tego dnia zasiadamy rodzinnie do stołu i spożywamy poświęcone pokarmy składając sobie najserdeczniejsze życzenia. Od stuleci na wielkanocnych stołach goszczą te same pokarmy.
Święta Wielkanocne to najradośniejszy czas w roku – to czas kiedy czcimy najważniejszą prawdę naszej wiary a mianowicie Zmartwychwstanie Pańskie. To czas kiedy na naszych stołach panuje przepych i obfitość. Niemal w każdym domu znajdziemy jaja podawane na wiele sposobów, mięsa, wędliny, mazurki, babki czy makowce. W tym dniu wyjątkowo na śniadanie podamy również zupę jaką jest żurek. Niegdyś żurek podawany był codziennie podczas całego 40-to dniowego postu ale była to zupa bez dodatku mięsa czy białej kiełbasy tak chętnie spożywanej obecnie. Zupa ta podana podczas wielkanocnego śniadania jest symbolem zakończenia Wielkiego Postu.
Niech radosne Alleluja będzie dla Was ostoją zwycięskiej miłości i niezłomnej wiary. Niech pogoda ducha towarzyszy Wam w trudzie każdego dnia, a radość serca w czasie zasłużonego odpoczynku.
Wszystkim naszym czytelnikom życzymy zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych – zespół HelloRadom.pl