Codzienność o poranku niemal każdej rodziny wygląda podobnie. Rodzice szykują się do pracy, dzieci do szkoły/przedszkola. I choć mogłoby się zdawać, że nic w tym nadzwyczajnego, to jednak w oczach dziecka każdy kolejny dzień spędzony poza domem sprawia, że nie należy on do tych wymarzonych. Głównym problemem jest to, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co więc można z tym zrobić? Jak przekonać dziecko do spędzenia kilku godzin w przedszkolu, tak, by moment wyjścia z domu nie kończył się protestem z jego strony?
Co zrobić, kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?
Mama szykuje śniadanie dla całej rodziny. Tato dopija w biegu kawę, nie zjadając do końca jajecznicy i wychodzi do pracy wcześnie rano. Dziecko pomiędzy niezdarnym ubieraniem się a zjadaniem kanapek, nieustannie ma smutny wyraz twarzy. Powodem niezadowolenia jest niechęć chodzenia do przedszkola. I choć w swojej podświadomości wie, że nawet jego protest nie zmieni w tym fakcie nic, to i tak ciężko jest mu to zaakceptować.
Powody, dla których dziecko nie chce chodzić do przedszkola:
Zbyt wczesne wstawanie – twoje dziecko jest śpiochem i lubi dłużej pospać? Niestety, wczesne wstawanie do przedszkola jest koniecznością. W porze jesienno-zimowej dni są krótsze, rankiem zwykle jest jeszcze ciemno a to sprzyja większej niechęci na wstawanie.
Przywiązanie do rodziców – młodsze dzieci, które dotychczas spędzały każdą chwilę ze swoimi rodzicami, gorzej zniosą rozłąkę. Dziecko nie do końca rozumie, czemu musi rozstać się z mamą i zwykle, kiedy dochodzi do rozłąki w drzwiach przedszkola, dziecko potrafi zareagować płaczem.
Sposoby na to, by dziecko chętniej chodziło do przedszkola:
Zaplanuj wieczór dnia poprzedniego – naszykuj wspólnie z dzieckiem zestaw ubrań, które włoży o poranku. Zaoszczędzicie tym sposobem więcej czasu, który może dziecko poświęcić na dłuższe spanie. Dotyczy to również spakowania do tornistra/plecaczka potrzebnych przyborów na zajęcia.
Wspólne śniadania – do posiłków zasiadajcie wspólnie. Jeśli na to czas pozwoli, możesz razem z dzieckiem to śniadanie przygotować. Posiłki powinny być kolorowe, zachęcające do zjedzenia przez malucha. Na osłodę, możesz podać dziecku niedużą porcję sałatki owocowej lub jego ulubiony batonik/ciasteczko.
Wspólne ubieranie się/mycie zębów – jeśli i ty pracujesz, poczekaj na swoje dziecko i ubierzcie się razem. To samo dotyczy mycia zębów po zjedzonym posiłku. Róbcie te czynności wspólnie.
Podróż do przedszkola – niezależnie, czy podróż odbywa się autem, autobusem czy też na pieszo, umil swojemu dziecku te chwile przed rozstaniem. Jest mnóstwo zabaw, które odwrócą uwagę dziecka od smutku czy też przygnębienia. Możesz z nim zaśpiewać jego ulubione piosenki czy zarecytować wesołe wiersze.
Pożegnanie – kiedy przekroczycie mury przedszkola, uściskaj dziecko, daj całusa, powiedz mu że je kochasz i będziesz o nim myśleć cały dzień. Dziecko musi wiedzieć, że czuje się kochane nawet, kiedy zostawiasz je w przedszkolu. Dodaj, że zabierzesz je z powrotem np. zaraz po podwieczorku.
Powroty z przedszkola – zadbaj o to, by powrót z przedszkola był czymś przyjemnym. Możecie np. wspólnie po zakończonych zajęciach dziecka, pójść do sklepu na lody, do kawiarenki na ciastko etc. Dziecko, które zapamięta ten codzienny rytuał, kiedy wychodzi z przedszkola, będzie zdecydowanie chętniej do niego się wybierało.
Rozmowa – wytłumacz dziecku, że dorośli muszą chodzić do pracy, bo to ich obowiązek a natomiast dzieci muszą chodzić do przedszkola (później do szkoły). Opowiedz dziecku pokrótce, czym zajmujesz się w pracy i co w niej dziś robiłaś. Wypytaj swojego przedszkolaka, co dziś się ciekawego wydarzyło, jakie są jego ulubione zabawki, w co dziś dzieci się bawiły? Rozmowa z dzieckiem w ten sposób, podbuduje go jeszcze bardziej. Maluch będzie wiedział, że to, co przeżywa każdego dnia będąc poza domem, jest dla ciebie bardzo istotne i ważne.
Aktywne weekendy – każdy weekend staraj się spędzić z własnym dzieckiem, któremu zrekompensujesz cały tydzień, kiedy musiało iść do przedszkola. Mogą to być wycieczki, choć nie powiedziane, by były one odległe. Zwykły spacer do lasu, parku czy nad zalew też są doskonałą alternatywą. Jeśli pogoda nie dopisuje, możecie spędzić aktywnie dzień w domu na zabawach czy wspólnym oglądaniu bajek. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie jednego dnia np. w miesiącu, kiedy zabierzesz malca na zakupy do sklepu z zabawkami, by mogło samodzielnie wybrać dla siebie jedną rzecz do określonej kwoty. Dziecko dzięki temu będzie z utęsknieniem czekało na zbliżający się weekend, tym samym chętniej wybierało się do przedszkola.
Z czego najlepiej zrezygnować?
Rankiem, zamiast ulubionych bajek w telewizji czy gier na komputerze/tablecie włącz dziecku ulubione piosenki. Oglądanie czy też gra na komputerze, zniechęca dziecko do spędzenia dnia w przedszkolu w momencie, kiedy w domu ma większą „rozrywkę”.
Wieczorami nie organizuj dziecku czasu do późna. Jeśli w zwyczaju twojego dziecka było położenie się do łóżka dość późno, zmień tę porę na wcześniejszą. Przed snem niech się wyciszy, co mu pozwoli na bezproblemowe zaśnięcie. Jest szansa na to, by dziecko było wypoczęte a co za tym idzie, chętniej wstanie z łóżka.
Gdy dziecko dość długo nie może zaakceptować tego, że musi chodzić do przedszkola i każdy dzień przynosi płacz – pod żadnym pozorem nie krzycz na dziecko i nie wywołuj na nim presji ale bądź w tym wszystkim konsekwentna. Daj czas maluchowi i sobie również. Może potrwać to wiele tygodni, ale po tym czasie, zwykle każde dziecko bez wyjątku przywyka do codziennego chodzenia do przedszkola i zasad, które tam panują.
Co możesz jeszcze zrobić?
Jeśli żadne z podanych sposobów nie skutkuje, może warto porozmawiać z wychowawczynią o problemie. Często dziecko może być wycofane przez dominujących rówieśników i to też może powodować jego niechęć do spędzania czasu w przedszkolu.
W ostateczności, gdy minione miesiące nie przyniosły żadnych zmian w dobrą stronę, możesz poszukać dziecku innego przedszkola, które może wpłynąć korzystniej na jego chęć chodzenia.