Zdrowie

Wartości odżywcze miodu

Wartości odżywcze miodu

Idealny stan zdrowia, równowaga psychiczna i odpowiedni wygląd są efektem prawidłowo prowadzonego stylu życia. Na ten styl w dużym stopniu składa się natomiast sposób żywienia, który w tym momencie powinien opierać się już nie tylko na takiej tradycyjnej „zdrowej żywności”, ale i na bardziej specjalistycznej żywności funkcjonalnej, której jednym z przykładów będą jakościowe miody naturalne.

Coraz trudniej jednak dostać w sklepie dobry wartościowy miód. Coraz częściej ten tradycyjny słodki wyrób produkowany jest w sposób sztuczny, a potem wzbogacany kolejnymi niepotrzebnymi substancjami, które ani nie dodają mu smaku, ani nie poprawiają jego składu, a jedynie decydują o jego wydłużonym terminie przydatności do spożycia, który pozwala mu dłużej zalegać na sklepowych półkach. Warto posiąść umiejętność wybierania prawdziwych miodów naturalnych. Jeżeli tej wiedzy się nie ma, miodów lepiej nie kupować w zwykłych sklepach. Praktycznie każdy miód z certyfikowanej i przebadanej pasieki okaże się lepszy od każdego jednego miodu z hipermarketu.

Przechodząc jednak do głównego tematu tego tekstu, warto zastanowić się nad tym, co takiego zapewni człowiekowi miód na diecie. A z całą pewnością zapewni on dostęp do naturalnego źródła różnych witamin, takich jak witaminy antyoksydacyjne A i C oraz wybrane witaminy z grupy B – B1, B2, B6 oraz B12. Ponadto miód jest bogaty w różne związki polifenolowi, a nawet i kwas foliowy, który szczególnie ważną rolę odgrywa u kobiet w ciąży oraz tych starających się o dziecko. Naturalne olejki eteryczne pomogą natomiast zadbać o ogólną odporność organizmu. W miodzie zdecydowanie ich nie brakuje, a każdy z nich ma nieco inne – zawsze ciekawe – właściwości.

Dobry miód naturalny raczej nie będzie kosztować dwunastu czy piętnastu złotych za słoik i raczej nie będzie dostępny w sieciowym supermarkecie. Osoby, które chcą naprawdę zdrowo się odżywiać, muszą nauczyć się szukać tych najbardziej wartościowych produktów w odpowiednich miejscach, w których one rzeczywiście występują.

Udostępnij

Jeden komentarz

Dodaj komentarz